reklama

Nie je BIO ako BIO.

Je skutočne obdivuhodné, koľko ľudí sa dnes snaží žiť zdravšie. Ak sa k nim chcete pridať aj vy, pre svoje telo spravíte obrovský krok k lepšiemu, ak prejdete zo syntetickej chemickej kozmetiky na prírodnú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V prvom rade je potrebné rozlíšiť primárne názvoslovie. Existuje totiž prírodná kozmetika a BIO kozmetika. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že obe síce svojom zložení obsahujú suroviny výlučne prírodného rastlinného alebo minerálneho pôvodu, no BIO kozmetika musí spĺňať prísne stanovené podmienky, akými sú:

  • suroviny v zložení musia pochádzať z organického, ekologického poľnohospodárstva (bez použitia pesticídov, hormónov, umelých hnojív, antibiotík, chemických stimulátov rastu ...)

  • nesmú obsahovať ťažké kovy, uhľovodíky, dusičnany, geneticky modifikované rastliny

  • nesmú byť následne chemicky ošetrené, ich spracovanie musí byť ohľaduplné k životnému prostrediu aj k ľudskému zdraviu

  • nesmú sa používať farbivá, konzervačné látky, parafín, glycerín, vazelína, formaldehyd a podobné látky

  • kozmetika nesmie byť testovaná na zvieratách

  • na balenie sa používa recyklovaný obal, ktorý je zároveň ďalej recyklovateľný

Tieto stanovy kontrolujú certifikáty, ktoré výrobkom udeľujú status BIO. Medzi najznámejšie a najdôveryhodnejšie patria napríklad certifikáty ECO CERT, Cosmebio a BDIH. Prírodný a BIO výrobok musí zároveň spĺňať určité percentuálne zastúpenie prírodnej zložky. Pojem prírodná kozmetika býva často zneužívaný a použitý aj pri výrobkoch, ktoré obsahujú len veľmi nízke koncentráty prírodných zložiek - niekedy menej, ako 0,5 %. Jedná sa len o reklamný ťah na prilákanie pozornosti, na ktorý si treba dať pozor a vždy si prečítať zloženie. Predídete tak situácii, že si kúpite zbytočne drahý výrobok, ktorý vôbec neprináša zdravotné benefity prírodnej kozmetiky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Treba ešte spomenúť fakt, že mnohé rastliny, ktoré sú v prírodnej kozmetike využívané sú zberané z voľnej prírody - tým pádom nie sú pestované v BIO hospodárstve a výrobok nemôže byť certifikovaný ako BIO. Pravdou však je, že panenská príroda je BIO sama o sebe :).

Prečo je prírodná kozmetika lepšia

Z jednoduchého dôvodu - vďaka jej pre človeka prirodzenému zloženiu a spôsobu spracovania. Neobsahuje chemické látky, ktoré nám môžu vážne škodiť. Napríklad hliník (aluminium) a jeho zlúčeniny, ktorý je bežne používaný v kozmetike, upcháva póry, môže prispievať k vzniku rakoviny prsníka a spája sa s tvorbou Alzheimerovej choroby. Benzyl acetát je tiež bežnou súčasťou zloženia každodennej kozmetiky a jeho pôsobenie na človeka je spájané so vznikom rakoviny pankreasu a nakoľko veľmi ľahko prenikne cez pokožku do tela, prispieva k poškodzovaniu pečene a dýchacieho traktu

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vy sa pýtate, ako je možné, že sú takéto látky povolené a používajú sa v kozmetike? Zdravotné komplikácie sa nemusia nutne prejaviť ihneď, no každý človek so zdravým sedliackym rozumom pochopí, že nemajú čo robiť v ľudskom tele.

Pri používaní pravej prírodnej a organickej kozmetiky si môžete byť istý, že nič toxické do svojho tela nevstrebávate. Takáto kozmetika je navyše tiež účinná, ako chemická, hoci jej účinky sa niekedy prejavujú až neskôr. Pri pravidelnom používaní sa však prejavia a prírodná kozmetika má silu konkurovať laboratórnej high-tech kozmetike aj napríklad pri boji s vráskami - chemická vytvorí na pokožke povlak, ktorý odráža pôsobenie Slnka, no zároveň upcháva póry, nedovoľuje pokožke dýchať a prirodzene vylučovať toxické látky, ktoré sa napokon len ukladajú v tele. Prírodná vstrebá do pokožky prospešné látky, ktoré sú pre naše telo omnoho prirodzenejšie a stráviteľné. Pôsobí teda dlhodobo, účinne a navyše v súlade s prirodzenou podstatou človeka, ktorý je tiež súčasťou prírody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Lebo platiť sa oplatí len za prírodnú kozmetiku, ktorá nám neublíži práve naopak.
Lebo platiť sa oplatí len za prírodnú kozmetiku, ktorá nám neublíži práve naopak.  

Tip: Nebezpečných látok v kozmetike je oveľa viac, ak máte záujem podrobnejší zoznam si prečítajte tu:

http://www.bocianiehniezdo.sk/content/30-najhorsich-chemikalii-v-nasej-kozmetike/

Mňa osobne zaujala slovenská prírodná kozmetika Soaphoria, hlavne ich telové suflé milk touch a hroznový olej, ktorý má ceo certifikát som si zamilovala. S touto kozmetikou pracujem a dá sa u mňa kúpiť, prípadne objednať. 

Páči sa mi, že nie je testovaná na zvieratách, má 100% rastlinné zložky. Zaujalo ma eko balenie, produkty v skle môžete vrátiť a získať tak zľavu. Je slovenská, snaží sa podporovať našich bylinkárov a ručná výroba je bonus. Kvalita produktov a vôňa ma fakt dostala, samozrejme tiež priateľská cena. Podmienkou spolupráce je rovnaká cena ako na ich e-shope :) čo mi príde fér. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pekný týždeň priatelia. 

Iveta Majirská

Iveta Majirská

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Po ukončení strednej Zdravotníckej školy v odbore masér som pokračovala v štúdiu na Lekárskej fakulte v odbore Fyzioterapia. Táto práca ma baví a prostredníctvom blogu sa s vami chcem podeliť o skúsenosti, ktoré som za tie roky načerpala - informácie o masážach, wellness, zdraví, kráse, pozitívnom myslení a všetkom, čo ma zaujme.Rada Vás však uvítam aj u mňa v mojom súkromnom wellness Health spa v Hoteli Bratislava. www.health-spa.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu