Nie je BIO ako BIO.

Autor: Iveta Majirská | 30.11.2015 o 9:00 | (upravené 30.11.2015 o 14:00) Karma článku: 3,64 | Prečítané:  373x

Je skutočne obdivuhodné, koľko ľudí sa dnes snaží žiť zdravšie. Ak sa k nim chcete pridať aj vy, pre svoje telo spravíte obrovský krok k lepšiemu, ak prejdete zo syntetickej chemickej kozmetiky na prírodnú. 

 

V prvom rade je potrebné rozlíšiť primárne názvoslovie. Existuje totiž prírodná kozmetika a BIO kozmetika. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že obe síce svojom zložení obsahujú suroviny výlučne prírodného rastlinného alebo minerálneho pôvodu, no BIO kozmetika musí spĺňať prísne stanovené podmienky, akými sú:

  • suroviny v zložení musia pochádzať z organického, ekologického poľnohospodárstva (bez použitia pesticídov, hormónov, umelých hnojív, antibiotík, chemických stimulátov rastu ...)
  • nesmú obsahovať ťažké kovy, uhľovodíky, dusičnany, geneticky modifikované rastliny
  • nesmú byť následne chemicky ošetrené, ich spracovanie musí byť ohľaduplné k životnému prostrediu aj k ľudskému zdraviu
  • nesmú sa používať farbivá, konzervačné látky, parafín, glycerín, vazelína, formaldehyd a podobné látky
  • kozmetika nesmie byť testovaná na zvieratách
  • na balenie sa používa recyklovaný obal, ktorý je zároveň ďalej recyklovateľný

Tieto stanovy kontrolujú certifikáty, ktoré výrobkom udeľujú status BIO. Medzi najznámejšie a najdôveryhodnejšie patria napríklad certifikáty ECO CERT, Cosmebio a BDIH. Prírodný a BIO výrobok musí zároveň spĺňať určité percentuálne zastúpenie prírodnej zložky. Pojem prírodná kozmetika býva často zneužívaný a použitý aj pri výrobkoch, ktoré obsahujú len veľmi nízke koncentráty prírodných zložiek - niekedy menej, ako 0,5 %. Jedná sa len o reklamný ťah na prilákanie pozornosti, na ktorý si treba dať pozor a vždy si prečítať zloženie. Predídete tak situácii, že si kúpite zbytočne drahý výrobok, ktorý vôbec neprináša zdravotné benefity prírodnej kozmetiky.

Treba ešte spomenúť fakt, že mnohé rastliny, ktoré sú v prírodnej kozmetike využívané sú zberané z voľnej prírody - tým pádom nie sú pestované v BIO hospodárstve a výrobok nemôže byť certifikovaný ako BIO. Pravdou však je, že panenská príroda je BIO sama o sebe :).

Prečo je prírodná kozmetika lepšia

Z jednoduchého dôvodu - vďaka jej pre človeka prirodzenému zloženiu a spôsobu spracovania. Neobsahuje chemické látky, ktoré nám môžu vážne škodiť. Napríklad hliník (aluminium) a jeho zlúčeniny, ktorý je bežne používaný v kozmetike, upcháva póry, môže prispievať k vzniku rakoviny prsníka a spája sa s tvorbou Alzheimerovej choroby. Benzyl acetát je tiež bežnou súčasťou zloženia každodennej kozmetiky a jeho pôsobenie na človeka je spájané so vznikom rakoviny pankreasu a nakoľko veľmi ľahko prenikne cez pokožku do tela, prispieva k poškodzovaniu pečene a dýchacieho traktu

Vy sa pýtate, ako je možné, že sú takéto látky povolené a používajú sa v kozmetike? Zdravotné komplikácie sa nemusia nutne prejaviť ihneď, no každý človek so zdravým sedliackym rozumom pochopí, že nemajú čo robiť v ľudskom tele.

Pri používaní pravej prírodnej a organickej kozmetiky si môžete byť istý, že nič toxické do svojho tela nevstrebávate. Takáto kozmetika je navyše tiež účinná, ako chemická, hoci jej účinky sa niekedy prejavujú až neskôr. Pri pravidelnom používaní sa však prejavia a prírodná kozmetika má silu konkurovať laboratórnej high-tech kozmetike aj napríklad pri boji s vráskami - chemická vytvorí na pokožke povlak, ktorý odráža pôsobenie Slnka, no zároveň upcháva póry, nedovoľuje pokožke dýchať a prirodzene vylučovať toxické látky, ktoré sa napokon len ukladajú v tele. Prírodná vstrebá do pokožky prospešné látky, ktoré sú pre naše telo omnoho prirodzenejšie a stráviteľné. Pôsobí teda dlhodobo, účinne a navyše v súlade s prirodzenou podstatou človeka, ktorý je tiež súčasťou prírody.

Tip: Nebezpečných látok v kozmetike je oveľa viac, ak máte záujem podrobnejší zoznam si prečítajte tu:

http://www.bocianiehniezdo.sk/content/30-najhorsich-chemikalii-v-nasej-kozmetike/

Mňa osobne zaujala slovenská prírodná kozmetika Soaphoria, hlavne ich telové suflé milk touch a hroznový olej, ktorý má ceo certifikát som si zamilovala. S touto kozmetikou pracujem a dá sa u mňa kúpiť, prípadne objednať. 

Páči sa mi, že nie je testovaná na zvieratách, má 100% rastlinné zložky. Zaujalo ma eko balenie, produkty v skle môžete vrátiť a získať tak zľavu. Je slovenská, snaží sa podporovať našich bylinkárov a ručná výroba je bonus. Kvalita produktov a vôňa ma fakt dostala, samozrejme tiež priateľská cena. Podmienkou spolupráce je rovnaká cena ako na ich e-shope :) čo mi príde fér.  

Pekný týždeň priatelia. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?